Od wielu lat trwa zagorzała dyskusja zwolenników psów z miłośnikami kotów. Jedni i drudzy próbują udowodnić sobie nawzajem, które zwierzę jest lepsze, inteligentniejsze i bardziej posłuszne. Jest to dylemat nie do rozwiązania, ponieważ zarówno psy jak i koty mają swoje wady i zalety. Zamiast na rozstrzyganiu sporu o wyższości jednego zwierzaka nad drugim, postaramy się pomóc zdecydować, który czworonożny futrzak będzie bardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom i warunkom, jakie możemy mu zapewnić.
Tryb życia
Psa…
Podstawową różnicą między psem i kotem jest aktywność zwierzęcia w ciągu dnia. Psy potrzebują dużo ruchu – im większa rasa tym zapotrzebowanie na ruch wzrasta. Konieczne są nie tylko codzienne spacerki wokół bloku, ale i dłuższe wypady do lasu, gdzie psiak może się wybiegać. Dla psa nie istnieje pojęcie „złej pogody”, dlatego też jego właściciel bez względu na warunki atmosferyczne musi wyprowadzić pupila na dwór. Większe psy ras aportujący czy pasterskich wymagają również zabaw na świeżym powietrzu, takich jak aportowanie. Dopiero wymęczony pies to szczęśliwy pies.
Dla psa żadna pogoda nie jest zła na spacer.
…kota..
Inaczej wygląda sprawa z kotem. Jeśli trzymamy kota w domu, wystarczy zapewnić mu kuwetę z piaskiem i regularnie w niej sprzątać. Koty domowe nie potrzebują wychodzenia na dwór, a jeśli to robią, to człowiek jest im wtedy zbędny – wolą same kroczyć własnymi, kocimi ścieżkami. Zwierzaki, które przebywają w mieszkaniu bez dostępu do wolności domagają się zabawy z opiekunem, bo najzwyczajniej w świecie się nudzą. Dla nich istnieją na rynku niezliczone ilości zabawek i akcesoriów, chociaż każdy właściciel kota przyzna, że ich ulubieniec najchętniej bawi się papierowymi kulkami czy plastikowymi patyczkami. Koty, podobnie jak psy, lubią aportować, dlatego często nachalnie domagają się naszej uwagi.
Kot uwielbia spędzać czas leżąc i odpoczywając.
…i człowieka
Ze względu na różnice w trybie życia psów i kotów należy poważnie zastanowić się, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić zwierzęciu. Jeśli pracujemy całymi dniami i wracamy dopiero wieczorem, wzięcie psa może nie być rozsądnym pomysłem. Chyba że jesteśmy pewni, że nawet po kilkunastu godzinach pracy będziemy w stanie wyprowadzić psiaka na długi spacer i poświęcić mu czas. Jeśli mamy co do tego wątpliwości – przygarnijmy kota, który doskonale poradzi sobie sam w ciągu dnia, a wieczorem wskoczy nam na kolana.
Koszty utrzymania
Decydując się na adoptowanie zwierzaka należy też zastanowić się nad własną sytuacją finansową. Psy dużych ras będą potrzebowały sporo karmy, za którą możemy zapłacić miesięcznie nawet kilkaset złotych. Do tego dochodzą wszelkie akcesoria (miski, smycze, legowiska) i zabawki oraz kosztowne wizyty u weterynarza. Wydatki są mniejsze przy drobnych psach i kotach. Niezwykle ważne jest, by nie oszczędzać na zdrowiu naszego pupila – jeśli już zdecydowaliśmy się na zwierzę, zapewnijmy mu wszystko, co najlepsze.
Zachowanie czystości
Utarło się przekonanie, że kot jest czystszy i mając go w domu łatwiej zachować higienę. Koty same się myją (są wręcz przesadnymi czyściochami), korzystają z kuwety i nie wydzielają żadnego zapachu. Natomiast pies przynosi z dworu różne brudy i zapachy. Jednak mitem jest, że zadbany pies śmierdzi. Na rynku istnieją też specjalne preparaty i obroże, które chronią przed ewentualnym brzydkim psim zapachem.
Prawdą jest natomiast fakt, że psy gubią więcej sierści, która zanieczyszcza mieszkanie. Dlatego należy regularnie wyczesywać psa, żeby zminimalizować problem wszechobecnego włosia. Niektóre psy wymagają również strzyżenia. Koty również gubią sierść i mogą wysypywać piasek z kuwety. Jeśli więc nieskazitelna czystość w domu ma dla nas priorytetowe znaczenie, oszczędźmy sobie i zwierzęciu nerwów i zrezygnujemy z posiadania czworonoga.
Wbrew panującym opiniom, pies i kot mogą się razem świetnie dogadywać.
Pies czy kot?
Przed podjęciem decyzji o wyborze zwierzęcia musimy przeanalizować przede wszystkim, jacy jesteśmy, jak lubimy spędzać czas i jakie mamy warunki mieszkaniowe i finansowe. Od tego bowiem zależy, który czworonóg będzie dla nas odpowiedni. Jeśli możemy zapewnić sporo czasu pupilowi, chcemy z nim aktywnie spędzać czas i oczekujemy bezwarunkowej miłości – weźmy psa. Natomiast jeśli mamy napięty harmonogram dnia, lubimy poleżeć na kanapie i nie będzie nam przeszkadzać nieco zdystansowany sposób okazywania uczucia – kot jest dla nas stworzeniem idealnym.
Psy i koty to wspaniałe zwierzaki, które za okazaną troskę odwdzięczą się nam uczuciem. Zawsze można też zdecydować się i na psa, i na kota, jednak to już wiążę się z jeszcze większymi obowiązkami i kosztami.